Dół Gnilny Z Betonu Lub Z Plastiku?

Dół Gnilny Z Betonu Lub Z Plastiku?

Do wyboru są gotowe dobór szamba betonowych czy tworzywa sztucznego. Jedne także drugie mają zalety, jednakowoż też plus wady. Na które w takim przypadku się zdecydować?

pozwolenie na oczyszczalnięKloaka z betonu

Wykonuje się je przeważnie spośród prefabrykowanych elementów betonowych również żelbetowych. Produkowane są zbiorniki jednoczęściowe (jednokomorowe) - przykryte płytą żelbetową oraz dwuczęściowe - składające się z dwóch połączonych skorup (dostępne są również modele wielokomorowe). Zbiorniki są zaizolowane, co zapewnia im szczelność. Wyposażone są w płyty włazowe (okrągłe, kwadratowe to znaczy prostokątne) wykonane spośród żelbetonu plus PCW i otwór inspekcyjny, lokaj aż do wyciągania odpady (z przykrywką z blachy ocynkowanej).

Wadą tego typu szamb jest spory ciężar. Ważność zbiornika o pojemności 8 m^3 (pojemność wystarczająca dla czteroosobowej rodziny) wynosi prawie 4 tony, do tego trzeba doliczyć pokrywę o ciężarze ok. 2 odcień. W ten sposób duży jarzmo zbiornika betonowego przypadkiem komplikować jego transport również składanie. Producenci szamb betonowych w większości wypadków zapewniają transport również składanie, dysponując specjalistycznym sprzętem.

Nim lecz zbiornik zostanie dostarczony poniżej zalecany adres, trzeba upitrasić okop o szerokości plus długości większej o 30 cm od wymiarów zamówionego zbiornika. Należy również umożliwić dostęp aż do wykopu samochodu ciężarowego także dać możliwość rozładunek zbiornika tyłem (częściej) lub bokiem. Pojemnik montowany jest z wykorzystaniem urządzeń hydraulicznych, znajdujących się na samochodzie ciężarowym. Po posadowieniu zbiornika zasadniczego monter układa warstwę spoiny cementowej, na której łączona jest górna część zbiornika. Położenie łączenia szamb dwuczęściowych jest odtąd utajnianie warstwą zaprawy wodoszczelnej.

Kloaka z betonu jest bezspornie solidniejsze od zbiorników plastikowych. Pod warunkiem ponad zbiornikiem planujemy np. pozycja parkingowe dla samochodu, innymi słowy droga dojazdowa aż do garażu wskazane jest wyłonić owszem taki rodzaj zbiornika. Kloaka z betonu będzie podobnie lepszym rozwiązaniem, kiedy mamy górujący równy wód gruntowych - taki zbiornik, ze względu na swój ciężar, pewniej osadzi się w gruncie. Jeżeli w najbliższej przyszłości planowana jest urządzenie sanitarne, owo podobnie będzie przełożony preferencja - zaletą zbiorników betonowych jest bowiem niższa cena, a więc nie warto w tym przypadku przepłacać.

Szambo tworzywowe

Wykonuje się je zwykle z polietylenu o wysokiej gęstości dodatkowo żywicy poliestrowej (wzmocnionej włóknem szklanym). Są trwałe również odporne na korozję chemiczną. Są lekkie - to ich szczególna zaleta - ważą już od 60-70 kg. Przykładowo: zbiornik o pojemności 8 m^3 waży 190 kg, a o pojemności 10 m^3 - 230 kg. Łatwo go wtedy transportować plus montować (można owo zwłaszcza zrobić we własnym zakresie), do posadowienia zbiornika nie jest niezbędny dźwig. Być może się w taki sposób sprawić, że szambo przestaje nam znajdować się potrzebne, jako że wykonano przyłącze kanalizacyjne. Pojemnik taki można wciąż zużytkować aż do zbierania deszczówki (po uprzednim oczyszczeniu) innymi słowy komuś go odsprzedać - nadaje się do ponownego wykorzystania na szambo lub osadnik w przydomowej oczyszczalni ścieków.

Wadą szamb plastikowych jest za to mała wytrzymałość na duże zadłużenia. Nie zaleca się miejsca powyżej nimi wyznaczać na parking dla wozów.

W gruntach o wysokim poziomie wód także gruntach gliniastych (w których przypuszczalnie się gromadzić woda) zbiornik koniecznie wypada plombować zanim wyporem. W tym celu należy go obetonować czyli przymocować do płyty żelbetowej.